Mukilteo Beacon - Your Hometown News Source

Top winter athletes earn all-league recognition

 

Last updated 3/18/2020 at 12:42pm



Kamiak’s Charlie Powers and Mariner’s Henry Avra were voted to the Wesco 4A’s first team in boys basketball by the league’s coaches.

Kamiak’s Vlad Gilszmer earned first-team recognition in the 500-yard freestyle for boys swimming. Gilszmer, Maxwell Fang, Brian Park and Slava Gilszmer were recognized in the 200 freestyle relay and the Gilszmer brothers, Maxwell Fang and Ryan Fang earned honors in the 400 freestyle relay.

Mariner’s Joseph Adee was named to first team in the 145-pound division for boys wrestling and Kamiak’s Diana Cantini earned first-team recognition at 110 for girls wrestling.

Wesco 4A boys basketball

First team: Tucker Molina, jr., Glacier Peak; Brayden Quantrille, sr., Glacier Peak; Henry Avra, jr., Mariner; Jaylen Searles, sr., Jackson; Carlos Garcia, sr., Mount Vernon; Charlie Powers, sr., Kamiak; Isaiah Brown, jr., Mount Vernon

Second team: Sam Olson, jr., Monroe; Efton Chism III, sr., Monroe; Carter Korab, jr., Jackson. Jesse Hoiby, sr., Jackson; DeShawn McFerrin, sr., Lake Stevens

Honorable mention: Aidan Davis, soph., Cascade; Brayden Corwin, sr., Glacier Peak; Pierce Darlington, sr., Glacier Peak; Bobby Siebers, soph., Glacier Peak; Brendan Beier, jr., Kamiak; Jaye Ohonme, jr., Kamiak; Tijan Saine, soph., Kamiak; Joe Gonzales, sr., Lake Stevens; Ian Mahler, sr., Lake Stevens; Jaxson Smith, sr., Lake Stevens; Simon Fanuel, sr., Mariner; Jailin Johnson, fresh., Mariner; Tony MacArthur, sr., Mariner; Naser Motley, soph., Mariner; Diego Septimo-Ruiz, sr., Mariner; James Storhow, sr., Monroe

Coach of the year: Brian Hunter, Glacier Peak

Wesco 4A girls basketball

First team: Raigan Reed, sr., Lake Stevens; Aaliyah Collins, jr., Glacier Peak; Maya Erling, jr., Glacier Peak; Victoria Heino, jr., Mount Vernon; Mack Konig, soph., Jackson; Adria Lincoln, fresh., Monroe; Chloe Pattison, soph., Lake Stevens

Second team: Camille Jentzsch, soph., Lake Stevens; Maliyah Johnson, soph., Mount Vernon; Madison Rubino, jr., Glacier Peak; Shay Sande, sr., Glacier Peak; Malia Smith, jr., Glacier Peak; Baylor Thomas, soph., Lake Stevens

Honorable mention: Jadyn Kirton, jr., Jackson; Emma Merwin, soph., Jackson; Brooke Erlandsen, sr., Kamiak; Jordyn Porea, sr., Kamiak; Melissa Chantha, sr., Mariner; Paige Stringer, sr., Monroe; Hannah Hvitved, sr, Monroe; Jacia Navarro-Liston, jr., Mount Vernon

Coach of the year: Brian Hill, Glacier Peak

Wesco 4A boys swimming

200 medley relay: Jackson (Braden Thompson, soph; Justin Limberg, sr.; Alex Georgiev, soph; Jensen Elsemore, soph.)

200 freestyle: Jensen Elsemore, soph., Jackson

200 individual medley: Luke Pusateri, soph., Mount Vernon

50 freestyle: Matt King, sr., Glacier Peak

Diving: Jaden Cardona, soph., Lake Stevens

100 butterfly: Wyatt Carlton, fresh., Mount Vernon

100 freestyle: Matt King, sr., Glacier Peak

500 freestyle: Vlad Gilszmer, jr., Kamiak

200 freestyle relay: Kamiak (Maxwell Fang, sr.; Brian Park, sr., Kamiak; Slava Gilszmer, jr.; Vlad Gilszmer, jr.)

100 backstroke: Alex Georgiev, soph., Jackson

100 breaststroke: Luke Pusateri, soph., Mount Vernon

400 freestyle relay: Kamiak (Vlad Gilszmer, jr.; Ryan Fang, jr.; Slava Gilszmer, jr.; Maxwell Fang, sr.)

District 1 boys wrestling

106: Ryan Wilson Ryan, fresh., Mount Vernon

113: Aiden Eberlein, jr., Lake Stevens

120: Tyler Fouts, soph., Lake Stevens

126: Brayden Bowers, jr., Lake Stevens

132: Ethan West, jr., Lake Stevens

138: Caden Cauley, jr., Lake Stevens

145: Joseph Adee, sr., Mariner

152: Wyatt Springer, soph., Lake Stevens

160: Joseph Littrell, sr., Monroe

170: Dylan Owen, sr., Glacier Peak

182: Paul Bischoff, sr., Monroe

195: Elijah Humbyrd, sr., Cascade

220: Jacob Vincent, sr., Lake Stevens

285: Wyatt Hall, sr., Lake Stevens

District 1 girls wrestling

100: Sumina Gurung, Everett

105: Chloe Myers, Burlington-Edison

110: Diana Cantini, Kamiak

115: Torrie Blackwood, Lakewood

120: Cora Orton, Burlington-Edison

125: Ebonney Bowhay, Mount Baker

130: Hallie Holestine, Lynden

135: Holly Butler,Snohomish

140: Beatriz Briceno, Lynden

145: Tenley Swope, Meridian

155: Delany Cobbs, Burlington-Edison

170: Kiley Hubby, Lake Stevens

190: Alivia White, Marysville Pilchuck

235: Chanel Siva, Stanwood

 

Reader Comments
(0)

 
 

Our Family of Publications Includes:

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 06/24/2020 22:16